16 in København
Meld dig ind i en skiklub og bliv bedre til at stå på ski og snowboard

Fra Facebook

1 day ago

Danmarks Skiforbund

2 days ago

Danmarks Skiforbund

Tusind tak til alle deltagere og riders for en forrygende uge til Freestyle DM Ski&Snowboard 2018 ⛷️🏂🇩🇰️
Et historisk antal riders, der bare gav den maks gas til konkurrencerne - sådan 👊👊👊👊
Tak til trænerne Thomas Trads Frederik Højgaard Larsen Anders Hovgaard Joachim Clausen Hansen Lasse Lehwald for fantastisk og engageret coaching i dagene op til og under konkurrencerne 💪👏
Tak til arrangørerne og crew'et DMskisnowboard for et super flot arrangement og for håndtering af de mange riders til konkurrencerne 👏👏
Stort tillykke til vinderne af Slopestyle og BigAir - I var for seje 💪🏂⛷️

Fotocredit: Emil Brandt Visuals

RESULTATER Slopestyle

Kids snowboard drenge:
1. Kalle Mollerup
2. Marcus Völcke
3. Charlie Melamies

Kids ski drenge:
1. Mads Kondrup
2. Arthur Mandrupsen
3. Christian Vadsholt

Kids ski piger:
1. Maria Andreassen

Damer snowboard:
1. Asta Fink-Jensen
2. Annika Bornebusch
3. Cecilie Lundholdt

Damer ski:
1. Maya Casier
2. Karen Hasle
3. Amanda Jacobsen

Junior snowboard piger:
1. Bella Nielsen

Junior ski piger:
1. Nivi Sache
2. Ellen Damsgaard

Junior snowboard drenge:
1. Kunuunnguaq Davidsen
2. Osmo Mikkola
3. Jacob Birkholm

Junior ski drenge:
1. Oliver Sørensen
2. August Mollerup
3. Markus Haakon Boa

Mænd snowboard:
1. Lasse Lehwald
2. Jonas Strømsted
3. Rune Lennert

Mænd ski:
1. William Roer Madsen
2. Simen Markussen
3. Andreas Secher

RESULTATER BigAir

Kids snowboard drenge:
1. Marcus Völcke
2. Kalle Mollerup
3. Viggo Andreassen

Kids ski drenge:
1. Mads Kondrup
2. Arthur Mandrupsen
3. Christian Vadsholt

Kids ski piger:
1. Maria Andreassen

Damer snowboard:
1. Annika Bornebusch
2. Asta Fink-Jensen
3. Nanna Lennert

Damer ski:
1. Maya Casier
2. Amanda Jacobsen
3. Ellen Damsgaard

Junior snowboard piger:
1. Bella Nielsen

Junior ski piger:
1. Nivi Sache

Junior snowboard drenge:
1. Anton Mollerup
2. Osmo Mikkola
3. Kunuunnguaq Davidsen

Junior ski drenge:
1. Oliver Sørensen
2. Markus Haakon Boa
3. Gorm Garth Grüner

Mænd snowboard:
1. Jonas Strømsted
2. Tor Rabøl Andersen
3. Niclas Swartz

Mænd ski:
1. William Roer Madsen
2. Andreas Roer Madsen
3. Rasmus Brejl
... See MoreSee Less