Drømmen om OL er blevet til virkelighed for Sondre Slettemark, som er udtaget til Vinter-OL og skal repræsentere Danmark i skiskydning. For den grønlandske skiskytte er udtagelsen kulminationen på mange års målrettet arbejde – og endnu et bevis på hans internationale niveau.
Den 25-årige skiskytte fra Grønland er kendt for sin store dedikation og stærke internationale niveau
Vi har talt med Sondre Slettemark, som siger om OL:
“At blive udtaget til OL er en drøm, jeg har haft siden jeg var en lille dreng. Det er det ultimative mål for enhver idrætsudøver. Det er også et svar på, at det arbejde jeg har lagt ned de sidste mange år, ikke er forgæves, og at jeg nu virkelig får tilbage for mine investeringer.
Jeg ser frem til at blive en olympisk udøver. At kunne sige, at jeg har været blandt de bedste i verden i min idræt, og god nok til at kvalificere mig til verdens største idrætsarrangement.
Jeg ser frem til at præstere mit allerbedste og vise, hvad jeg er god til på en olympisk arena.
Normalt konkurrerer jeg for Grønland, men til OL er det for Rigsfællesskabet. Det er noget, jeg er stolt af. At kunne repræsentere et fællesskab, der står for de samme værdier som mig. Stolt af at kunne stå sammen med Danmark på den største arena i verden, selv om jeg er grønlandsk og ikke dansk.”
Vi glæder os til at følge Sondre, når han skal i aktion mod verdenseliten og repræsentere Danmark ved OL.
Tirsdag d. 10. feb kl. 13.30 skal Sondre i aktion for første gang i vinter OL 2026.
Se hele OL programmet her.