Om en uge samles de bedste danske langrendsløbere til Danmarksmesterskaberne i langrend 2026 ved Mosetertoppen Skistadion på Hafjell i Lillehammer, Norge.
Mesterskabet løber over fire konkurrencedage fra søndag den 15. marts til og med onsdag den 18. marts.
Med et varieret program, der spænder over klassisk teknik, fri stil, sprint og stafet, lægger mesterskabet op til fire intense dage med dansk langrendssport på højeste niveau.
Søndag den 15. marts
Kort distance – klassisk teknik, enkeltstart
Mandag den 16. marts
Sprint – fri stil, enkeltstart med efterfølgende heats
Tirsdag den 17. marts
Parstafet, 2 personer – klassisk og fri stil
Onsdag den 18. marts
Mellemdistance – fri stil, fællesstart
Skiklubber fra hele landet har meldt deres løbere klar til årets danske mesterskab, og konkurrencen ventes at blive hård på tværs af alle kategorier.
DM i langrend er en af sæsonens absolut vigtigste begivenheder for det danske langrendsmiljø og samler hvert år landets bedste løbere til en direkte duel om de eftertragtede danske mesterskabstitler.
Det er netop bredden, der gør DM i langrend til en særlig begivenhed. Mesterskabet samler alle – fra hygge-motionisten, der nyder turen i sporet, over den dedikerede entusiast, der har trænet målrettet hele sæsonen, til eliteløberen, der jagter DM-guld.
Den mangfoldighed skaber en helt særlig stemning og et fællesskab, som kun de store sportsbegivenheder formår at samle.
Mosetertoppen Skistadion på Hafjell danner den perfekte ramme om fire dage med stor dansk skiglæde i de norske fjelde.