Danmarks Skiforbund har ansat ny sportschef

Posted by: Kenneth Bøggild
Category: Alpin, Discipliner, Freestyle-ski, Generel info, Langrend, Nyheder, Rulleski, Skiskydning, Snowboard, Telemark

Som led i den styrkede sportslige indsats er ansættelsen af en ny sportschef faldet på plads.

Thomas Jacobsen starter som sportschef ved Danmarks Skiforbund den 20. januar 2025.

Thomas kommer med 14 års erfaring som sportschef ved Dansk Sejlunion, hvor han har arbejdet med udvikling og etablering af den sportslige organisation i samarbejde med klubberne, trænere, de frivillige og atleterne i og omkring unionen.

Udover sit professionelle virke som sportschef, har Thomas vundet OL guld 2000 i Sydney, og haft en professionel idrætskarriere, som gik over i træner/coach rollen på øverste internationalt elitære niveau.

Thomas er 52 år, kører alle glideredskaber og er medlem af Rold Skov Skiklub.

Thomas vil første gang møde atleterne, trænerer, klubber og frivillige til afvikling af Langrends DM som afvikles i uge 5, Ulrichehamn, Sverige.

Her vil Thomas være til stede under mesterskaberne fra onsdag 29. januar – søndag den 2. februar 2025.

Arbejdet med udvikling af den sportslige organisering fortsætter, nu med sportschefen som drivende på arbejdet omkring udviklingen af organisationen i samarbejde med klubberne og de nedsatte kraftcentre.

Arbejdet er fortsat forankret i den politiske nedsatte arbejdsgruppe, som qua ansættelsen derfor blive suppleret med Thomas Jacobsen, så den fra mandag den 20. januar 2025 vil bestå af:

Bestyrelsesmedlem: Rikke Klokker Grønning, formand for arbejdsgruppen
Bestyrelsesmedlem: Erling Veidal
Bestyrelsesmedlem: Anders Melamies
Sportschef: Thomas Jacobsen
Generalsekretær: Kenneth Bøggild